Z okazji 12 lat istnienia biuletynu szkoleniowego UEFA, „Technician” przypomina pytania i odpowiedzi z wywiadów przeprowadzonych w 12 minionych latach z 12 czołowymi trenerami światowej piłki. Dziś druga część wywiadów. Na pytania odpowiadali Giovanni Trapattoni, Marcello Lippi, Fabio Capello i Carlos Parreira

1

Biuletyn szkoleniowy UEFA ”Technician” istnieje 12 lat. Po raz pierwszy został opublikowany w marcu 1997 i zamieścił dyskusję między Rinusem Michelsem i Berti Vogtsem, która miała miejsce w trakcie Konferencji Trenerów w Kopenhadze po Mistrzostwach Europy w Anglii w 1996.

Giovanni Trapattoni

Giovanni Trapattoni – Zawsze byłem też realistą i wprowadzałem założenia taktyczne, które przynosiły rezultaty i dostosowywałem taktykę do danego meczu

No 23, Styczeń 2004

Technician: Kiedy Pana kariera trenerska dobiegnie do końca (z pewnością za wiele lat), jakim by Pan chciał być zapamiętany ?

”Po pierwsze, chciałbym być zapamiętany jako trener z ludzkim obliczem. Po drugie, jako trener który zawsze był w kontakcie z najnowszymi trendami rozwojowymi w piłce nożnej.

Kiedy przybywa mi lat staram się mimo tego pozostać młodym duchem, profesjonalnym trenerem. Pracowałem z wieloma wspaniałymi piłkarzami. Jednym z nich był Platini. Zawsze starałem się wykorzystać indywidualne umiejętności piłkarzy których miałem w zespole, tak aby grali widowiskowy, techniczny futbol.

Zawsze byłem też realistą i wprowadzałem założenia taktyczne, które przynosiły rezultaty. Nie oznacza to, że preferowałem grę defensywną, po prostu starałem się być pragmatyczny i dostosowywałem taktykę do danego meczu”.

Marcello Lippi – Im więcej gwiazd, tym więcej problemów przed trenerem

Marcello Lippi

Technician No 35, Styczeń 2007

Technician: Co należy zrobić z punktu widzenia trenera, aby zwyciężyć zarówno w Lidze Mistrzów UEFA jak i w Mistrzostwach Świata ?

”Najważniejszą sprawą jest umiejętność włączenia do zespołu piłkarzy najwyższego poziomu. Trener niewiele zdziała jeśli nie może liczyć na najlepszych piłkarzy.

Potrzebuje takich piłkarzy aby osiągnąć wynik. Tak więc sprawa dotyczy wyselekcjonowania i stworzenia efektywnego zespołu składającego się z możliwie najlepszych piłkarzy. Ale im więcej gwiazd, tym więcej problemów przed trenerem, którego zadaniem jest stworzenie harmonijnego, zwartego i rozumiejącego się zespołu. Trener musi sprawić aby każdy z tych piłkarzy czuł się równie użyteczny dla zespołu, ale też nie niezbędny.

Kiedy zaczynam pracować z zespołem pierwszą rzeczą którą podkreślam jest to, że zespół składa się z ludzi, którzy muszą się szanować i współpracować ze sobą. Jeżeli w zespole nikt nie zachowuje się jak prima donna, to taki zespół jest w stanie osiągnąć wielkie wyniki. Jeżeli natomiast poszczególni piłkarze działają we własnym interesie, bardzo trudno jest osiągnąć sukces. Mogą zdarzyć się spektakularne zwycięstwa, ale w ostateczności sukces osiągnie tylko zespół o mentalności ‘my’ ”.

Fabio Capello – Mój styl to ciągła koncentracja, determinacja i dyscyplina. To pozwala na odnoszenie sukcesów.

Fabio Capello

No 14, Styczeń 2001

Jak Pan by określił swój styl pracy trenerskiej ?

” Myślę, że jestem zarówno trenerem jak i menedżerem. Lubię uczestniczyć w sprawach zarządzania i administracji klubowej ale też nie chcę być odizolowany od pracy szkoleniowej. Chcę uczestniczyć we wszystkim co dzieje się w klubie. To tak trochę po angielsku. Wierzę całym sercem w ciężką pracę, wspólny cel i dyscyplinę.

Zawsze powtarzam, że gdy piłkarz jest zdyscyplinowany, szanuje swoich kolegów, pracuje w sposób profesjonalny, to istnieje gwarancja osiągnięcia dobrych wyników. W przeciwnym wypadku będzie to bardzo trudne. Mój styl to ciągła koncentracja, determinacja i dyscyplina. To pozwala na odnoszenie sukcesów. Nie mówię o jakiejś surowej dyscyplinie, mam na myśli wzajemny szacunek do wszystkich, szacunek wobec trenera, szacunek wobec partnerów, szacunek dla tych, którzy nam płacą. Co się tyczy stylu samej gry, wszystko zależy od piłkarzy, jakich mam w zespole. Jeżeli mam szybkich i inteligentnych, mogę stosować różne warianty gry –zawsze kierując się moim stylem postępowania”

Carlos Parreira – Futbol był, jest i zawsze będzie grą techniczną. Jest grą dla utalentowanych piłkarzy.

Carlos Parreira

No 18 Sierpień 2002

Technician: Jaki jest Pana pogląd na temat dzisiejszych gwiazd ?

”Mamy bardzo romantyczny stosunek do piłki nożnej. Futbol był, jest i zawsze będzie grą techniczną. Jest grą dla utalentowanych piłkarzy. Nie każdy może być śpiewakiem, nie każdy może być malarzem. Także futbol na najwyższym poziomie jest sztuką i wymaga najwyższych zdolności technicznych i sprawnościowych.

Dzisiejsza piłka nożna to nie tylko zdolności indywidualne, to także doskonała organizacja gry w obronie i w ataku, to najwyższego poziomu zdolności motoryczne.

W moim przekonaniu jednak aby osiągać sukcesy na najwyższym poziomie konieczne są gwiazdy w zespole. To oni jednym udanym dryblingiem, celnym wykonaniem rzutu wolnego decydują często o zwycięstwie. Oni tworzą jakość zespołu. Kiedy mówię o gwiazdach nie mam na myśli takich piłkarzy, którzy robią dużo dymu, ale takich którzy rozpalają ogień -kreują grę.

Zadaniem trenera jest postępowanie z tymi, którzy grają dla siebie. Prawdziwymi gwiazdami są jak powiedziałem ci piłkarze, którzy kreują grę i tworzą nową jakość gry.

żródło: The Technican 10/11/2010