Już od dawna Holandia uznawana jest za wzór, a zarazem wyrocznie, w kwestii kształcenia trenerów. Holenderski związek, KNVB, przywiązuje ogromną wagę do edukacji trenerów na każdym poziomie. Tylko w ten sposób Holendrzy mogą w pełni korzystać z potencjału ludzkiego jakim dysponują i w efekcie pomimo malutkich rozmiarów i niskiej liczby ludności rywalizują z czołówką piłkarską.

Okładka płyty
Okładka płyty


Z tego względu, wszystkie materiały, konferencje i przeróżne inicjatywy, firmowane przez KNVB, są marketingowym sukcesem w każdym miejscu na ziemi. Jak najbardziej słusznie zresztą. Związek nie zamierza robić tajemnic z dorobku intelektualnego dotyczącego szkolenia, ale widzi w tym dużą szansę finansową, co przekłada się na zapewnianiu odpowiedniego zaplecza do rozwoju, gdyż pieniądze te są później bardzo mądrze inwestowane.

Jedną z ciekawszych pozycji ostatnimi czasy związanymi ze „szkołą holenderską”, jest angielskojęzyczna reedycja płyt nagranych i wydanych na rynek holenderskich niemal dekadę temu.  Część pierwsza zawiera fragmenty 6 jednostek treningowych, nagranych na stadionie Willem II Tilburg w 2003 roku. Tematy oraz przeznaczenie treningów są różne. Mamy więc zarówno drużyny juniorskie, amatorskie, jak i pierwszy zespół Ajaxu Amsterdam. Jednostki skupiają się bądź to na technice, bądź na taktyce, lub grze bramkarzy.

Zajęcie prowadzą Guus Hiddink, Ronald Koeman, Rene Meulensteen, Frans Hoek, Henk ten Cate i Bert van Marwijk. Z każdego treningu mamy 10 minutowy skrót z najważniejszymi momentami oraz analizami ćwiczeń. Dodatkowo każda część wzbogacona jest minutową rozmową z trenerem.

Same treningi na pewno nie są niczym niesamowitym. Wartość tej płyty leży jednak gdzie indziej. Jest to bardzo cenne źródło wiedzy na temat metod pracy trenerów i uwag metodycznych. Mamy więc refleksje van Marwijka o tym na ile udało mu się zrealizować zamierzony cel i co zmieniłby następnym razem. Ronald Koeman dzieli się swoimi uwagami taktycznymi i o tym jak buduję trening przed zbliżającym się meczem. Rene Meulensteen wskazuję na sposób nauczania techniki i umieszczania go w kontekście jednostki treningowej i sytuacji taktycznych. Henk ten Cate w prosty sposób osiąga fantastyczne efekty w kwestii uświadamiania podstaw taktycznych. Guus Hiddink pokazuję zaś jak odpowiednio pobudzić zawodników do pracy. Uważny obserwator jest w stanie wyciągnąć naprawdę wiele z niecałej godziny materiału.

Oczywiście są też minusy. Przede wszystkim cena. Astronomiczna jak na polskie warunki. Dodatkowo całość trwa ledwie  60 minut, a z każdej jednostki mamy zaledwie 10 minutowe wycinki. Ponadto jest tylko tłumaczenie. Płyta nie była nagrywana z myślą o rynkach zagranicznych, a tłumaczenie miejscami pozostawia wiele do życzenia. Ogólnie jednak jest to naprawdę wartościowy materiał szkoleniowym.

Czas trwania: ok 60min

Język: angielski

Cena: ok 100zł